Παρασκευή, 12 Ιουνίου 2020 14:39

ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΕΚΑΣΚΕΜ 2019-20

Το Δ.Σ. της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. στην συνεδρίαση της Τετάρτης 10 Ιουνίου, αποφάσισε ομόφωνα τα παρακάτω που αφορούν τα Πρωταθλήματα ευθύνης Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. αγωνιστικής περιόδου 2019-20:
1. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ:

Α. Επικυρώνεται η βαθμολογία της αγωνιστικής περιόδου 2019-20, όπως ισχύει με την  διακοπή του Πρωταθλήματος.
Ομάδα    Βαθμ    Αγων    Νικ    Ηττ    Μηδ    Επιθ    Αμυν    Διαφ    Βαθ2    Διαφ2
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ    36    18    18    0    0    1302    919    383    0    1
ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝ    34    18    16    2    0    1448    1103    345    0    1
ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΥ-Σ    30    18    12    6    0    1302    1259    43    0    1
ΕΓΣ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ    29    18    11    7    0    1204    1172    32    0    1
ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ    28    18    10    8    0    1161    1144    17    4    1,196
ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ    28    18    10    8    0    1275    1212    63    4    1,060
ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ    28    18    10    8    0    1167    1256    -89    4    0,832
ΑΣ ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞ.    26    18    8    10    0    1266    1276    -10    0    1
ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡ    23    18    5    13    0    1121    1209    -88    3    1
ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚ    23    18    5    13    0    1130    1284    -154    3    1
ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ    21    18    3    15    0    1102    1329    -227    0    1
ΓΑΣ ΒΑΦΥΡΑΣ ΔΙ    18    18    0    18    0    1119    1434    -315    0    1

Β. Πρωταθλήτρια ομάδα ανακηρύσσεται η ομάδα του Συλλόγου ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ
Γ. Στην Γ΄ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ανέρχονται οι ομάδες των Συλλόγων ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ και ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
Δ.  Από την Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα
Ε. Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 στην Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ θα συμμετάσχουν δέκα τέσσερις ομάδες.

2. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ:
Α. Επικυρώνεται η βαθμολογία της αγωνιστικής περιόδου 2019-20, όπως ισχύει με την  διακοπή του Πρωταθλήματος.
Ομάδα    Βαθμ    Αγων    Νικ    Ηττ    Μηδ    Επιθ    Αμυν    Διαφ    Βαθ2    Διαφ2
ΑΣΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ     36    20    16    4    0    1187    1021    166    0    1
ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛ    35    19    16    3    0    1210    968    242    6    0,986
ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ    35    19    16    3    0    1294    1033    261    5    1,191
ΓΑΣ Μ.ΑΛΕΞ/ΡΟΣ     35    19    16    3    0    1247    871    376    4    0,849
ΜΠΑΣ ΕΡΓΟΝΑΘΛΟΣ    34    20    14    6    0    1157    972    185    0    1
ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ    32    20    12    8    0    1240    1139    101    0    1
ΑΟΚ ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑΣ    29    19    10    9    0    1255    1192    63    0    1
ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ    27    19    8    11    0    1160    1200    -40    0    1
ΑΣ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ    24    20    5    14    1    835    1047    -212    6    0,981
ΑΟ ΟΙ ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ    24    20    4    16    0    938    1278    -340    5    1,037
ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ    24    19    5    14    0    964    1211    -247    4    0,988
ΑΣ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ    23    19    4    15    0    958    1133    -175    0    1
ΑΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΣΠ    0    19    0    0    19    0    380    -380    0    1

Β. Πρωταθλήτρια ομάδα ανακηρύσσεται η ομάδα του Συλλόγου ΑΣΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ.
Γ. Στην Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ανέρχονται οι ομάδες των Συλλόγων ΑΣΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ, ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ, ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ και ΓΑΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

3. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΦΗΒΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΠΑΙΔΩΝ
Η ΕΟΚ προχώρησε  στον ορισμό τόπων και ημερομηνιών διεξαγωγής της δεύτερης και της τελικής φάσης των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Εφήβων, Νεανίδων, Παίδων και Κορασίδων τα οποία θα διεξαχθούν με τα σχετικά υγειονομικά πρωτόκολλα της Ε.Ο.Κ. και της Γ.Γ.Α. για τις αγωνιστικές εκδηλώσεις και χωρίς την παρουσία θεατών.

Αναλυτικά:
Α. Για το Πρωτάθλημα Εφήβων της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.
1. Πρωταθλήτρια ομάδα της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. ανακηρύχθηκε η ομάδα του Συλλόγου ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ.
2. Οι Προκριματικοί αγώνες του Πανελληνίου θα τελεσθούν 22-26/07/2020, στην Θεσσαλονίκη. Ενώ η τελική φάση 5-9/8/2020, στην Αθήνα

Β. Για το Πρωτάθλημα Κορασίδων της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.
1. Επικυρώνεται η βαθμολογία μέχρι την ημέρα διακοπής του Πρωταθλήματος.
2. Σε ημερομηνία που θα σας γνωστοποιηθεί  εγκαίρως θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας μεταξύ των ομάδων, ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ – ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ από τον οποίο θα αναδειχθεί η Πρωταθλήτρια ομάδα της Ένωσης που θα συμμετάσχει στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ και θα ισχύσει κανονικά το αποτέλεσμα του 1ου γύρου στον μεταξύ των αγώνα.
3. Οι Προκριματικοί αγώνες του Πανελληνίου θα τελεσθούν 15-19/07/2020, στην Θεσσαλονίκη. Ενώ η τελική φάση 29/7-2/8/2020, στην Αθήνα

Γ. Για το Πρωτάθλημα Νεανίδων της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.
1. Πρωταθλήτρια ομάδα της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. ανακηρύχθηκε η ομάδα του Συλλόγου ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ.
2. Οι Προκριματικοί αγώνες του Πανελληνίου θα τελεσθούν 22-26/07/2020, στην Θεσσαλονίκη. Ενώ οι τελική φάση 5-9/8/2020, στην Αθήνα

Δ. Για το Πρωτάθλημα Παίδων της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.
1. Επικυρώνεται η βαθμολογία των ομίλων μέχρι την ημέρα διακοπής του Πρωταθλήματος.
2. ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ  FINAL FOUR
Λόγω του μονού αριθμού των ομάδων των ομίλων (τρεις -3- όμιλοι)
Στην ημιτελική φάση θα πάρουν μέρος:
• Α. Οι τρεις (3) πρώτες ομάδες της βαθμολογίας των ομίλων.
Α΄ΟΜΙΛΟΥ: ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Β΄ΟΜΙΛΟΥ: ΑΣ ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ
Γ΄ΟΜΙΛΟΥ: ΕΓΣ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ
• Για την ανάδειξη της τέταρτης ομάδας θα πραγματοποιηθεί FINAL FOUR, στο ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ, 27-28/6/2020, τηρώντας τα  υγειονομικά πρωτόκολλα της Ε.Ο.Κ. και της Γ.Γ.Α. για τις αγωνιστικές εκδηλώσεις και χωρίς την παρουσία θεατών, μεταξύ των ομάδων:
ΣΑΒΒΑΤΟ 27/6/20
Α.  ΩΡΑ: 18:00        ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ –         ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ
Β.  ΩΡΑ: 20:00        ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ –     ΓΑΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΚΥΡΙΑΚΗ 28/6/20
ΤΕΛΙΚΟΣ
    ΩΡΑ: 12:30        ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ
Ο νικητής του Τελικού αγώνα θα καταλάβει την τέταρτη θέση στην ημιτελική φάση του  Final Four του πρωταθλήματος.
• Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων θα γίνει κλήρωση ανάμεσα στις τρεις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας των ομίλων της κανονικής περιόδου και τον νικητή του Τελικού και θα καθοριστούν τα ζευγάρια που θα διαγωνιστούν μεταξύ τους (σ’ έναν αγώνα σε ουδέτερο γήπεδο) στον Α΄& Β΄ Ημιτελικό.
Ο Α΄& Β΄ Ημιτελικός θα διεξαχθούν στο ΔΑΚ ΑΙΓΙΝΙΟΥ, το Σάββατο 4/7/2020
Α ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: ΩΡΑ: 18:00
Β ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: ΩΡΑ: 20:00
3. ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ  FINAL FOUR
Ο ΤΕΛΙΚΟΣ αγώνας θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ ΑΙΓΙΝΙΟΥ, Κυριακή 5/7/2020     
ΩΡΑ: 12:30            ΝΙΚΗΤΕΣ    Α΄- Β΄ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥ
Η νικήτρια ομάδα του τελικού αγώνα του FINAL FOUR θα ανακηρυχθεί Πρωταθλήτρια ομάδα της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. και θα αγωνιστεί στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ.
4. Οι Προκριματικοί αγώνες του Πανελληνίου θα τελεσθούν 15-19/07/2020, στην Θεσσαλονίκη. Ενώ η τελική φάση 29/7-2/8/2020, στην Αθήνα

Read 711 times